Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size
1920
Po novém roce 1920 počala opět drahota životních potřeb zláště látek, obuvi a jiných průmyslových výrobků náhle stoupati. Jednoduchá obuv nízká dosáhla ceny až 300 K. S tím též dražily také potraviny a tak mnohé věci dosáhly ceny ani za války nebývalé. Vejce placeno 2 K i více. Jako nikdo ze součastníků nepamatuje tak časné zimy tak také není pamětníků tak skorého jara. Koncem února i u nás počali již 1. – 3. března s jarním setím. Brambory i řepa byly již v první polovici dubna nasázeny. Listí v lesích se hrabalo. Než v květnu, když stromy byly v nejkrásnějším květu a obilí počalo metati klasy, 3 silné mrazy zničily všechnu naději na úrodu ovoce. Úroda toho roku nebyla nejhorší. Bramborů se urodilo mnoho, za to oziminy velice byly poškozeny hlavně množstvím slimáků. Pěkný ale suchý rok podzim dovolil v čas vykonati podzimní setí.
    Dne 18. dubna 1920 provedeny v celé československé republice volby do poslanecké sněmovny a dne 25. 4. do senátu.
    Dne 30. května sešly se obě sněmovny a dne 31. 5. ve společné schůzi provedly novou volbu prezidenta, kterým opětně zvolen dr. T. G. Masaryk.
    Od počátku roku 1920 přijíždějí transporty našich legionářů ze Sibiře. Přijíždějí kolem Asie přes Terst nebo přes Ameriku Německem domů.     Výnosem zem. šk. rady byla ustanovena def. učitelka žen. ruč. prací při školách v Rokytnici, Hrádku a v Šanově sl. Valentová Jena a 1. srpna 1920 místo nastoupila.
 
Top