Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size
1937
DRAŽBA
    V úterý 28. září konána dražba předluženého statku p. Josefa Fuksy, jenž hospodařil velmi špatně a v 8 letech zadlužil statek tak, že musel býti prodán. Statek koupil Frant. Brázdil velkostatkář v Nezdenicích za 347.000 Kč. Dosavadní majitel odstěhoval se se svou rodinou, manželkou a 3 malými dětmi do svého rodiště Skaštic u Kroměříže, kdež se živí svážením mléka do mlékárny. Z majetku téměř milionového zbylo mu velmi málo.
 
POŽÁR
    Ve čtvrtek 30. září o 1/2 2 hod. po půlnoci vyhořel statek Vincence Urbaníka. Požárem zničena stodola, skladiště s menší zásobou sena a slámy a střecha obytného stavení. Ve chlévě udušeny 3 kusy hovězího dobytka. Škoda činila asi 160.000 Kč, pojišťovna vyplatila 118.000Kč náhrady. Hašení požáru účastnily  se mimo místního sboru i sbory z Hrádku a Šanova. Vznik ohně nebyl vyšetřen. Majitel měl podezření na svého zetě Frant. Slabiňáka, jenž nežil se svou ženou, nebylo mu však žhářství prokázáno, ač téhož roku byl odsouzen a potrestán vězením pro krádeže ve svém bydlišti v Bylnici.
 
ZMĚNA MAJETNÍKA
    Stanislav Bruno Koupil domek od Stanisl. Švancary, mlynáře v Dežerici (Slovensko) za 43.000 Kč. Domek vystavěl těsně po válce Al. Strnad (Američan) za 190.000Kč.
 
CENY POTRAVIN
    Ceny potravin, masa, dobytka, vajec, obilí atd. zůstaly až na menší a časové výkyvy nezměněny.
 
BRANNÁ VÝCHOVA
    V branné přípravě mládeže 20leté bylo pokračováno za vedení řídícího učitele.
 
POČASÍ A ÚRODA
    Zima byla mírná, březen deštivý, květen a červen suchý a horký, červenec teplý, v srpnu přeháňky a chladno, podzim mírný, do konce prosince mírné počasí, sněhu málo. Žně počaly 10. července a uplynuly za velmi příznivého počasí. Úroda pšenice dobrá, žita velmi málo, semeno z valné části vyhynulo v mokré půdě. Ostatní obilí dobré, ovoce dosti také zemáků a řepy. Slámy bylo málo, sena a otav dobrá úroda.
Účastníci kursu branné výchovy: Rudolf Merta, říd. uč., Bohumil Argaláš, č.3, Jaroslav Kužela č.13, Jaros. Malaník č.15, Josef Ševčík č. 77, Jaroslav Malaník č.16, Antonín Ševčík č. 77 (instruktor), František Zemánek č. 8, František Hyžík č. 6, František Goňa č. 50, František Peléšek č. 80, Josef Vrba č. 17.
 
Top